Blog

Co je to B2G?

18. října 2022Blanka Chocová

B2G je zkratka pro “business-to-government” a označuje doslova obchod mezi firmami a vládou. Přesněji bychom B2G trh ale charakterizovali jako trh, na kterém se odehrávají transakce probíhající mezi podniky a veřejným sektorem. To by bylo k vysvětlení, co je to B2G, ale s čím se na takovém specifickém trhu obchoduje?

Co je to B2G trh a jaká jsou jeho specifika?

Na B2G trhu se obchoduje s produkty, službami a řešeními, které jsou určeny pro vládní organizace a veřejné instituce. To, co odlišuje transakce na B2G trhu od těch na B2B nebo B2C trhu, je systém, který předchází uzavření obchodu. Tyto transakce zahrnují výběrová řízení, tendry a smluvní procesy, které podnikům umožňují dodávat produkty nebo poskytovat služby vládě.

B2G vztahy mají i další specifika. Instituce ve veřejném sektoru musí dodržovat přísná pravidla a postupy veřejného obstarávání. Podniky, které chtějí s takovými institucemi obchodovat, se musí s těmito předpisy seznámit a být schopny splnit požadavky veřejných zakázek.

Sdílet článek:
Blanka Chocová

Autorem článku je Blanka Chocová

Copywriter & Social Media Specialist
LinkedIn
Blanka je naše copywriterka. Jejím revírem jsou sociální sítě, blogy a webové stránky. Poradí si s textací reklamy na Linkedin i obsáhlým e-bookem.